Site içi arama :
prof.dr. turgut göksoy

Meditasyon

19 Ocak 2011 - 09:48

Tıptaki tüm tedavilerin amacı, insan hayatının korunması, düzene sokulması ve olabildiğince mükemmelleştirilmesidir. Bu amaca varmak için bilinen klasik tıp yöntemlerine ek olarak MEDİTASYON da yapılabildiğini biliyor muydunuz?

MEDİTASYON UYGULAMALARI  

Bütün meditatif uygulamaların amacı,  insanın içinde var olan esas varlığı bulmaktır.  Meditasyon yapıldığında, vücutta tam bir hareketsizlik olduğu sanılır. Oysa yalnızca bedensel bir eylemsizlikle değil, hareketle de meditasyon yaratılabilir. Japon geleneğinde, meditatif eksersizler eskrim, okçuluk, judo ve aikido gibi sporları kapsar. Bunun yanısıra, yemek, içmek, dans etmek, yazı yazmak ve resim yapmak da meditatif bir uygulama olarak kabul edilebilir.

YOGA
   
Meditasyon egzersizleri denildiğinde birçok kişinin aklına yoga gelir. Öğrenilmesi güç ve fiziksel esneklik gerektirdiği sanılan bu egzersizler bilmeyende korku yaratır. Halbuki  meditasyon uygulamalarının ayakta durmak veya oturmak gibi basit hareketlerle başladığı unutulmamalıdır.
     Buradaki fark egzersizleri yaparken onu tam ve doğru olarak yapmak değil aynı zamanda içimizdeki esas varlığa ulaşmak şeklinde bir amacının olmasıdır. Bu egzersizlerde başarı için dengenin sağlanması doğru duruş ve soluk alınması gerekir. Yoga yöntemlerinde bazı egzersizler vardır. Bunlar;

a) Hareketsiz durma egzersizleri:  Gerçekten hareketsiz kalındığında ve bu işlem kendi iç dünyanıza dönük olarak yapıldığında dış ortamdaki sesler işitilmez hale gelebilir. Hareketsizlik süresi ne kadar uzatılırsa içe dönüş ve onunla bütünleşme olgusu o kadar başarılı olur. Sadece hareketsizlik durumunda kalındığında bile inanılmaz bir derinlik duyusu hissedebilirsiniz.  Meditatif egzersizi başarılı olarak yapanlar içlerinde derin bir huzur, bir sıcaklık hissi (aura) duyarlar.


b) Düz çizgi çizebilme egzersizleri:  Bir dosya kağıdını alıp üzerine alt alta doğru bir çizgi çizmek ilk bakışta kolay gelebilir. Halbuki konsantrasyon eksikliği, doğru soluk alamama, oturmada denge bozukluğu ve çeşitli gerginlikler, düz çizgilerin doğru bir şekilde çizilmesini engelleyebilir. Bunu dış alemden koparak sık sık yapmak kişiyi başarıya  ulaştırabilir.

c)  Doğru ses çıkarma egzersizleri: Aynı şekilde doğru bir tonda pürüzsüz bir ses çıkarmak da egsersiz haline getirilebilir. Bu çalışmalarda başarılı olan kişiler herhangi bir sinirlilik anında bile seslerini en doğru şekilde kullanabilirler.  Zira abartılmış bir ses çok kez kişinin kendi öz benliğini gizleme olarak kabul edilmelidir. Ses kişinin aynasıdır.


d) Denge egzersizleri: Görünüşte çok kolay fakat pratikte oldukça zor bir egzersizdir. Bunun için önce ayakkabılar çıkarılmalıdır.  Başın üzerine bir kitap koyarak, ayaklar biraz açık ve boşluğa bakarak öylece dimdik durmak gerekir.  Daha sonra omuzlar gevşetilerek  parmaklarla yerin teması hissedilir. Bu sırada soluk alış hissedilmeli ve bu solukla bütünleşilmelidir. Eğer denge merkezi iyi ayarlanmışsa önce her soluk alış verişte kafada oynayan kitabın artık pek az oynadığı görülebilir. Ayakta hareketsiz dururken başlangıçta iç benliğinizi hissetmek için gözler kapatılmalıdır. Gerçi bir süre sonra gözler açılsa  bile dışarıdaki sesler duyulmaz ve hiçbir şey gözle görülmez olabilir.

e) Oturma egzersizleri: Budizm'deki oturma pozisyonu şeklindeki bu egzersiz daha ziyade doğulu insanlara uygun gibi gelebilir. Bu inanışa göre içimizdeki esas varlıkla bütünleşmek için bedenin doğru konumda olması gerekmektedir. Egzersize, bir yastık alıp üzerine oturmakla başlanır. Oturmada ya tam LOTUS ya da yarım lotus  pozisyonları vardır.  Tam Lotus’da önce sol ayak sağ bacağın üzerine konulup beklenir. Sonra sağ ayak sol bacağın üzerine konulur.  Yarım Lotüs’ da yalnızca sol ayak, sağ bacağın üzerine konulur.

f) Yürüme egzersizi (kin-bin):  45 dakikalık oturma egzersizinden sonra 15 dakika kin-bin türü egzersizler uygulanır. Bunu tekrar oturmalar izler. Başparmak avucun içerisinde kapatılır ve yumruk haline getirilerek göğsün ortasına bastırılır.
Sağ elde sol elin üzerine hafifçe bırakılır. İlk adım atılırken sol topuk yere bastırılırken, sağ topuk kaldırılır. Yürümeler olabildiğince küçük adımlar halinde yapılmalıdır. 
Tıpkı oturmada olduğu gibi 1 saniye nefes alıp 3 sn. vererek başlanılan soluk alıp vermeler daha sonra "1 soluk al 7 defada ver" hatta "10 saniye süreyle soluk ver" şeklinde bir solunum ritmine dönüşebilir. Kin-bin yapılırken solunumla paralel fakat hiçbir zaman hareketsiz durulmamalıdır. Başın üzerine bir kitap konulması başlangıçta zor sağlanan dengeyi korumayı kolaylaştırabilir.
Bunun gibi meditasyon çalışmalarında başarı sağlanabilmesi için hem öğreticinin hem de yapanın buna inanması gerekir. Ancak o zaman başarı doruğa çıkar. O zaman hekimden hastasına pozitif elektrik geçebilir. Gevşeyen ve iç benliğine dönen bu kişiler artık hayatın  gerçekleriyle baş etmeye eğer bu bir hastalıksa onu yenmeye hazırdırlar.

   
Diğer Sitelerimiz
www.ayaksorunu.netwww.antiagingtr.comwww.kireclenme.infowww.turgutgoksoy.comwww.omuzum.comwww.belagrisi.netwww.vertigom.comwww.ozonterapi.infowww.osteoporoz.netwww.boyunkireclenmesi.netwww.romatizmatr.com
   
Bölge Hastanesi Ulaşım

Pendik Bölge Hastanesi
Doğu Mah. Yücel Sok. No:2 Pendik / ISTANBUL
Telefon : 0 216 375 34 34   Faks : 0 216 375 22 12
www.bolgehastanesi.com

2010 © fibromiyalji.info Tasarım : bayburt.net